2017 Bookmark Contest Awards Ceremony

On Tuesday, April 25, students gathered in the Schechter Auditorium to celebrate the winners of the 20th Annual Bookmark Contest sponsored by the Kinston-Lenoir County Friends of the Library.

List of Winners:
Kindergarten Division-
Abby Hilling, Banks Elementary School, 1st Place
Morelia Avalos, Banks Elementary School, 2nd Place
Jasmine Williams, Banks Elementary School, 3rd Place
Emersyn Smith, Bethel Christian Academy, Honorable Mention
Rylan Batchelor, Moss Hill Elementary School, Honorable Mention
Eliza Hawkins, Moss Hill Elementary School, Honorable Mention
Shanique Bass, Northeast Elementary School, Honorable Mention
Naomi Bruinton, Northeast Elementary School, Honorable Mention
Avery Gorman, Southwood Elementary School, Honorable Mention
Adelaide Williamson, La Grange Elementary School, Honorable Mention

First and Second Grade Division:
Maritza Gonzalez, 1st Grade, Pink Hill Elementary School, 1st Place
Parker Rose Overton, 2nd Grade, Arendell Parrott Academy, 2nd Place
Faith Minton, 2nd Grade, Banks Elementary School, 3rd Place
Asher Eubanks, 2nd Grade, Southwood Elementary School, Honorable Mention
Bailey Tutor, 2nd Grade, Moss Hill Elementary School, Honorable Mention
Tiffany Kittrell, 1st Grade, Contentnea-Savannah K-8 School, Honorable Mention
Anna Scott LaFevers, 2nd Grade, Arendell Parrott Academy, Honorable Mention
Arianna Aviles, 2nd Grade, Arendell Parrott Academy, Honorable Mention
Abby Jill Martin, 1st Grade, La Grange Elementary School, Honorable Mention
Liveon Tedders-Beebe, 2nd Grade, Banks Elementary School, Honorable Mention

Third and Fourth Grade Division:
Jack Whitfield, 4th Grade, Pink Hill Elementary School, 1st Place
James Jones, 4th Grade, Moss Hill Elementary School, 2nd Place
Joseph Ferebee, 4th Grade, Arendell Parrott Academy, 3rd Place
Omar VillaFranco Tovar, 3rd Grade, Pink Hill Elementary School, Honorable Mention
Devin Mincey, 4th Grade, Banks Elementary School, Honorable Mention
Lyla Mooney, 4th Grade, La Grange Elementary School, Honorable Mention
Marilyn Ortman, 4th Grade, La Grange Elementary School, Honorable Mention
Ethan Seitzer, 3rd Grade, Banks Elementary School, Honorable Mention
Tiara Sweet, 3rd Grade, Banks Elementary School, Honorable Mention
Jenna Van, 3rd Grade, Contentnea-Savannah K-8 School, Honorable Mention

Fifth Grade Division:
Tien Le, Arendell Parrott Academy, 1st Place
Jonathan Bryant, Contentnea-Savannah K-8 School, 2nd Place
Abigail Hull, Banks Elementary School, 3rd Place
Katherine Vincente-de la O, Banks Elementary School, Honorable Mention
Greta Thompson, Southwood Elementary School, Honorable Mention
Savannah Harrison, Arendell Parrott Academy, Honorable Mention
Ariana Hernandez-Rico, Contentnea-Savannah K-8 School, Honorable Mention
Keetin Matthews, Pink Hill Elementary School, Honorable Mention
Gabrielle Smith, Northeast Elementary School, Honorable Mention
Luke Westbrook, Bethel Christian Academy, Honorable Mention

K Winners 2017

Kindergarten Division Winners (Left to Right)
Front Row:  Emersyn Smith, Rylan Batchelor, Eliza Hawkins, Jasmine Williams, and Morelia Avalos
Back Row:  Ms. Amber Hargett, Head of Children’s Services and Mrs. Agnes Ho, Director of Libraries

1st & 2nd Grade Winners 2017

First and Second Grade Division Winners (Left to Right)
Front Row:  Parker Rose Overton, Asher Eubanks, Bailey Tutor, Faith Minton, Tiffany Kittrell, Anna Scott LaFevers, and Arianna Aviles
Back Row:  Ms. Amber Hargett, Head of Children’s Services and Mrs. Agnes Ho, Director of Libraries

3rd & 4th Grade Winners 2017

Third and Fourth Grade Division Winners (Left to Right)
Front Row:  Omar VillaFranco Tovar, Jack Whitfield, and James Jones
Back Row:  Ms. Amber Hargett, Head of Children’s Services and Mrs. Agnes Ho, Director of Libraries

5th Grade Winners 2017

Fifth Grade Division (Left to Right)
Front Row:  Katherine Vincente-de la O, Greta Thompson, Abigail Hull, and Jonathan Bryant
Back Row:  Ms. Amber Hargett, Head of Children’s Services and Mrs. Agnes Ho, Director of Libraries